Co cennego ukryto w podziemiach pod Kamienną Górą w Lubaniu?

To że Niemcy pozostawili coś cennego w lubańskich podziemiach na obecnym etapie badań nie budzi już wątpliwości, a przekonały nas o tym kolejne badania wnętrza kompleksu podziemi, który – wg niemieckiego planu – ma łączną długość 915 m.

Zgodnie z zapowiedzią przeprowadziliśmy badania sondą Skajtek, w celu sprawdzenia co na nas czeka w dalszej części odcinka wejściowego.
Od 30. metra ociosy między stojakami nie były wysadzane. Niemcy nawiercili stropnice w środkowej części (co ważne – pod skosem), które w trakcie wysadzania wcześniejszego odcinka na długości 10 m uległy złamaniu i opadły na spąg. Spowodowało to pustki między stropnicami a ociosami. Z prawej strony pustka jest większa, gdyż po tej stronie jest glina, która nie odspoiła się od ociosu. To pozwoliło na wprowadzenie sondy do wnętrza i uzyskanie kolejnych informacji.

Okazało się, że znów „zderzyliśmy” się z betonową ścianą, taką samą, jaka jest przy wyjściu ze śluzy gazowej. Na odcinku 4 metrów przewiercone stropnice złamały się i opadły na spąg, a na 5. metrze stropnica jest na swoim miejscu i podtrzymuje wykładkę na stropie, czy raczej to, co niej zostało.
Na 6. metrze jest ściana betonowa przegradzająca sztolnię 1, a za nią (to wiemy z badań w odwiercie 0) bazaltowa podsadzka na długości około 10 m, za którą jest kolejna ściana betonowa przy wyjściu ze śluzy.
Od tego miejsca podziemia są już drożne i po kilku metrach są wydrążone w bazalcie.

Stopień skomplikowania zabezpieczeń na wejściu do podziemi jasno wskazuje, że Niemcom bardzo zależało, żeby uniemożliwić odkrycie tajemnic kompleksu i jak do tej pory, ich metody okazały się skuteczne – nikt tam nie wszedł od 1945 r. – tego jesteśmy pewni.

Te utrudnienia niestety generują dodatkowe koszty. Już wiemy, że pokonanie odcinka do ściany betonowej oraz zabudowa wejścia do śluzy gazowej („klatka bezpieczeństwa” dla saperów) to koszt około 100 tys. zł!

Na szczęście, dzięki ogromnemu wsparciu fanów naszej strony, sympatyków Wyprawy LEONA oraz darczyńców, udało się już zabezpieczyć na te prace prawie 70 tys. zł

Brakuje 30 tys. zł i będziemy mogli kontynuować prace!

Pomoc i wsparcie finansowe projektu zadeklarował Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
To bardzo ważne, gdyż przed nami wejście do śluzy. Po jej zbadaniu będziemy musieli zdecydować, czy wejść do podziemi tą drogą, czy na wprost przez dwie ściany i ułożony „bufor”, a to też wygeneruje koszty, więc pomoc samorządu jest konieczna.

Pozdrawiamy naszych sympatyków i jeszcze raz dziękujemy za wszelką okazaną pomoc i zrozumienie przy realizacji jakże trudnego projektu.

Link do naszej zrzutki
Nasze licytacje

Tekst: Sebastian Terenda
Foto: Kamil Chmura

Dodaj komentarz