W czwartek i piątek Patrol Saperski Bolesławiec na zmianę z AMC sprawdzali stan bezpieczeństwa w lubańskich podziemiach. Dzięki pracy tych ludzi udało się osiągnąć wyznaczony cel i zbadać podziemia do skrzyżowania ze sztolnią nazywaną przez nas „depozytową”.
Jak zwykle podziemia zrobiły nam niespodziankę i okazało się, że z planowanej 92-metrowej sztolni w stronę wyrobiska bazaltu (tzw. „kociołka”), powstało około 40 metrów i to skręcającej w prawą stronę.
Łącznik ze sztolnią 1 z 2 w połowie długości ma uszkodzoną wykładkę stropową z desek i obsypują się kamienie, co uniemożliwiło nam zbadanie sztolni 2. Konieczne będzie ustabilizowanie tego odcinka, żeby dokończyć badania.
Podsumowując, zbadaliśmy całą sztolnię „depozytową” – niestety bez depozytu i część sztolni nr 1 (do skrzyżowania łącznika ze sztolnią nr 2).
Więcej nie dało rady, z uwagi na słaby stan łącznika oraz na fakt, że Patrol Saperski musiał udać się na interwencję (pamiętajcie – oni są w służbie, a dla nas pracują za darmo!).
Badania będą kontynuowane, gdy firma AMC dostarczy kosztorys umocnienia skrzyżowania w kierunku sztolni nr 2. Saperzy nie mogą pracować bez fachowego wsparcia górników.
Wrażenia z wnętrza podziemi są niesamowite. Nieprzenikniona ciemność i wykute w bazalcie sztolnie o wymiarach 3 na 3 metry robią wrażenie. Zresztą zobaczcie zdjęcia!
To jest coś, na co trzeba postawić. Podziemny kompleks pod wzgórzem Kamienna Góra w Lubaniu ma z pewnością ogromny potencjał turystyczny.
Na pewno zastanawiacie się, co ze „skarbami”?
No więc na razie nic, co potocznie rozumie się pod tym wyrażeniem. Dla nas skarbem są same podziemia – jedyne takie wykute w sercu bazaltowej góry. A najlepszą nagrodą za trudy i wyrzeczenia jest sukces tego przedsięwzięcia. Udało się złamać tajemnicę i to się liczy najbardziej!
Wiemy, że macie mnóstwo pytań. Piszcie je pod tym postem. Postaramy się na wszystko odpowiedzieć lub zrobimy duży post zbiorczy z odpowiedziami na Wasze pytania.
Natomiast dziś o godz. 18.00 na kanale Wyprawy LEONA pojawi się kolejny materiał filmowy. Tam też z pewnością znajdziecie sporo odpowiedzi na kwestie, które budzą Waszą ciekawość.
My natomiast postaramy się wrzucić krótki filmik w niedzielę. Uwierzcie, że jest z tym trochę roboty, a większość z nas ma jeszcze pracę i inne zobowiązania.
Tekst: Sebastian Terenda
Foto: Kamil Chmura – Śladami Chmur i Jacek Medwecki
Wszystkie udostępnione materiały są prawnie chronione i objęte prawami autorskimi.Wykorzystywanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora jest zabronione.
Zgodnie ze znalezionym planem tych podziemi w odległości 10 metrów od wejścia ( wylot z tzw. śluzy gazowej) po lewej stronie powinno znajdować się pomieszczenie wartowni, a po kolejnych 13 metrach również po tej samej stronie na planie widać pomieszczenie sanitarne. Tymczasem na zdjęciach i w filmie Leona jest tam obetonowana ściana. Przypadek czy też po prostu wejścia do tych pomieszczeń zostały zabetonowane (być może po uprzednim ukryciu tam jakiegoś depozytu). Dziwne, że akurat na tym odcinku ściana tunelu jest obetonowana, a dalej już nie.
DJGeorge ma rację,powinniście iść tym tropem i zbadać to!!!