Zachęcamy do wsparcia finansowego i udostępniania naszej zrzutki, której celem jest pozyskanie środków na wykonanie przekopu udostępniającego, badań archeologicznych, a finalnie na udostępnienie do zwiedzania jedynych na świecie sztolni wykutych w bazalcie podczas II wojny światowej pod wzgórzem Kamienna Góra w Lubaniu.

Przyłączcie się do tego niezwykłego przedsięwzięcia i przygotujcie się na wielką przygodę, jaką z pewnością będzie wejście do podziemi, gdzie ludzka stopa nie stanęła od przeszło 75 lat.
Dolny Śląsk to region pełen tajemnic.
Co kryją sztolnie, wykute w mieście bronionym zaciekle niemal do końca wojny?

Wspólnie odkryjmy tajemnice podziemi Kamiennej Góry w Lubaniu!

Z góry dziękujemy za pomoc :)

Gdzie jest odwiert?

W celu uświadomienia stopnia trudności prowadzonych prac oraz ich skomplikowania na poszczególnych etapach przedstawiamy ZAGADKĘ do rozwiązania. Pytanie brzmi „W którym miejscu znajduje się odwiert? Zaznaczonym na czerwono czy na żółto?

Aby ułatwić trochę zadanie, podamy informacje zdobyte podczas realizacji projektu.
W trakcie badań ustaliliśmy, przy użyciu Skajtek-a i wykonanych wcześniej odwiertów oraz programu graficznego, iż są nieścisłości na szkicu niemieckim w stosunku do istniejących odcinków podziemi (na początkowym odcinku kompleksu jest przesunięcie w pionie o 1 m i poziomie o 3 m). Z tego powodu odwiert nie trafił w środek sztolni, tylko 0,5 m obok.

Na wycinku mapy zaznaczono 2 możliwe lokalizacje odwiertu w sztolni nr II – kolor czerwony i żółty, natomiast kolorem czarnym zaznaczono planowany odwiert badawczy do sztolni I, który musimy wykonać.

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Prawidłowe określenie, po której stronie sztolni II jest przewiert ma kluczowe znaczenie do powodzenia wykonania odwiertu badawczego w sztolni I, więc sprawa jest poważna.
Na zdjęciu przedstawiono widok z kamery na przeciwległą ścianę sztolni II.

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Zapraszamy do rozwikłania jednej z wielu zagadek kompleksu.

Sposób rozwiązania zagadki i odpowiedź na pytanie przedstawimy wkrótce.


Państwa 1% podatku to kolejna cegiełka, która ułatwi nam realizację naszych zadań.

Zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu online: dostępne wszystkie druki PIT, możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, bezpieczeństwo i wygoda.

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Przekaż 1% naszej organizacji