Zachęcamy do wsparcia finansowego i udostępniania naszej zrzutki, której celem jest pozyskanie środków na wykonanie przekopu udostępniającego, badań archeologicznych, a finalnie na udostępnienie do zwiedzania jedynych na świecie sztolni wykutych w bazalcie podczas II wojny światowej pod wzgórzem Kamienna Góra w Lubaniu.

Przyłączcie się do tego niezwykłego przedsięwzięcia i przygotujcie się na wielką przygodę, jaką z pewnością będzie wejście do podziemi, gdzie ludzka stopa nie stanęła od przeszło 75 lat.
Dolny Śląsk to region pełen tajemnic.
Co kryją sztolnie, wykute w mieście bronionym zaciekle niemal do końca wojny?

Wspólnie odkryjmy tajemnice podziemi Kamiennej Góry w Lubaniu!

Z góry dziękujemy za pomoc :)

Jakby co, mamy saperów!

Pracowity tydzień prawie za nami.
W poniedziałek odbyliśmy robocze spotkanie z Patrol Saperski Bolesławiec. Omówiliśmy wyzwania jakie nas czekają w trakcie realizacji projektu oraz potrzeby wynikające z charakteru obiektu o przeszłości militarnej.

Dowódca patrolu st. chor. szt. Radosław Mazur zadeklarował współpracę na każdym etapie eksploracji podziemi.

We wtorek Jacek Medwecki wykonał obmiary w terenie, a w środę ustalaliśmy szczegóły w biurze odnośnie usytuowania kompleksu na mapie geodezyjnej.
W czwartek znów prace w terenie i ponowne obmiary, oraz poszukiwania osi sztolni nr 1 przy wejściu.

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Ustalenie środka chodnika pozwoli na dodanie kolejnego punktu odniesienia na mapie i w terenie, im więcej faktycznych punktów odniesienia będziemy posiadali tym obmiar będzie dokładniejszy. Po zaciętej walce z gruzowiskiem ukazały się szyny i można było wyznaczyć środek chodnika.

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu
Torowisko sztolni nr 1 

Po południu ekipa projektowa uporządkowała teren po pracach wiertniczych, a to jeszcze nie koniec wyzwań w tym tygodniu.

Sztolnie kontra odkrywcy 1:1

Zdj. Patrol Saperski Bolesławiec, S.Terenda.


Państwa 1% podatku to kolejna cegiełka, która ułatwi nam realizację naszych zadań.

Zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu online: dostępne wszystkie druki PIT, możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, bezpieczeństwo i wygoda.

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Przekaż 1% naszej organizacji