Łatwo nie będzie…

Jesteśmy przy wejściu do śluzy, jednak podziemia pod Kamienną Górą w Lubaniu nie oddadzą łatwo swoich tajemnic.

Zbadaliśmy 30-metrowy odcinek wejściowy lubańskich podziemi.
Pracownicy AMC zrealizowali zlecone zadanie i doszliśmy w rejon wejścia do śluzy gazowej. Stropnice sztolni na około 3-metrowym odcinku przed śluzą gazową, w wyniku nawiercenia ich przez Niemców i działania fali wybuchu podczas wysadzania wcześniejszego odcinka, pękły i oparły się na spągu. W tym miejscu nie wysadzano bocznych ociosów, wystarczyło osłabienie stropnic i powstała kolejna przeszkoda.

Nie spodziewaliśmy się, że Niemcy – tak blisko bazaltowych usypisk z nieznaną zawartością – podejmą się zawalenia sztolni. Ten rodzaj zawału to coś nowego, z czym nie mieliśmy jeszcze do czynienia i nie spodziewaliśmy się go.

Z ciekawostek – instalacja elektryczna od 29. metra biegnie z lewej i prawej strony sztolni. To świadczy o podłączeniu oświetlenia do śluzy gazowej, która jest w pobliżu po lewej stronie, bo główna instalacja elektryczna całego obiektu zamocowana jest na stojakach prawego ociosu.

Teraz wykonamy badania sondami „Skajtek” i „Krab” w celu ustalenia jakie „niespodzianki” czekają na nas za zawałem, w okolicach wejścia do śluzy.

W międzyczasie będziemy gromadzili finanse na pokonanie dziwnego zawału i budowę „klatki bezpieczeństwa” dla saperów, którzy muszą w bezpiecznych warunkach sprawdzić zawartość bazaltowych usypisk na wejściu i wyjściu ze śluzy gazowej.

Niestety, w związku z wyżej opisanymi trudnościami i kolejną przeszkodą do pokonania, prace nie zakończą się zgodnie z planem. Wiąże się to m.in. z wyłączeniem z użytkowania placu zabaw do końca wakacji.

Podziemny kompleks nie przestaje nas zaskakiwać i łatwo nie odda swoich tajemnic. Każda kolejna przeszkoda upewnia nas w przekonaniu, że pozostawiono w nim cenną zawartość.

Teraz najbardziej potrzebujemy Waszej pomocy. Pokonanie kolejnych metrów zawału to warunek zbadania całych podziemi.

Robimy wszystko, aby prace badawcze nie zostały przerwane, jednak do tego potrzebujemy środków finansowych. Prosimy – pamiętajcie o naszej zrzutce. Bez Was nie dokończymy badań…

Link do zrzutki
Link do naszych aukcji na Fb

Tekst: Sebastian Terenda
Foto: Kamil Chmura

Dodaj komentarz


Państwa 1% podatku to kolejna cegiełka, która ułatwi nam realizację naszych zadań.

Zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu online: dostępne wszystkie druki PIT, możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, bezpieczeństwo i wygoda.

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Przekaż 1% naszej organizacji