Podsumowanie 3. tygodnia prac

Firma AMC wykonała 20-metrowy przekop do wnętrza podziemnego kompleksu militarnego z okresu II wojny światowej: 10 m przekopem otwartym i 10 m małogabarytową sztolnią badawczą.

Zakończono budowę portalu wejściowego i obsypano go ziemią. Ostateczna konstrukcja wejściowa, gdy obiekt będzie udostępniony do ruchu turystycznego, będzie miała inną formę i kształt. Obecna służy tylko celom badawczym, zabezpiecza i stabilizuje wejście do wnętrza podziemi.

Dziś, tj. 30.07.2021 r. spotkaliśmy się z Dowódcą Patrol Saperski Bolesławiec st. chor. szt. Radosławem Mazurem w celu omówienia bieżącej sytuacji i wsparcia saperów przy rozwiązywaniu wyzwań, które czekają na nas we wnętrzu obiektu. Zagadkowe konstrukcje, pozostawione przez Niemców na wejściu i wyjściu ze śluzy gazowej, wymagają sprawdzenia przez specjalistów.

Zaprzyjaźniona firma wykona bramę zabezpieczającą przed nieuprawnionym dostępem do podziemi

Już wkrótce kontynuacja naszych zmagań ze wzgórzem Kamienna Góra w Lubaniu. Musimy tylko wszystko przygotować i zorganizować, żeby bezpiecznie realizować prace na ostatnim 10-metrowym odcinku w zawale, który żołnierze niemieccy zrobili w maju 1945 roku. Po jego pokonaniu będziemy już w środku obiektu i będziemy musieli zmierzyć się z kolejnymi trudnościami, które na pewno przygotował nam kompleks o łącznej długości 915 m podziemnych korytarzy…

Przedsięwzięcie wsparł pan Andrzej Juncewicz – Motel Łużycki & Restauracja, regularnie nas dożywiając – Dziękujemy 🙂

Zostańcie z nami!

Tekst: Sebastian Terenda
Foto: Kamil Chmura

Dodaj komentarz


Państwa 1% podatku to kolejna cegiełka, która ułatwi nam realizację naszych zadań.

Zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu online: dostępne wszystkie druki PIT, możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, bezpieczeństwo i wygoda.

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Przekaż 1% naszej organizacji