Prawa autorskie – FAQ

 1. Pytanie: Czy mogę pobrać zdjęcie z Waszej strony i ustawić sobie je jako tapetę?
  Odpowiedź: Tak, oczywiście. Możesz na swoim komputerze takie zdjęcie przechowywać.

 2. P: Czy mogę pobrać zdjęcie ze strony i pokazać koledze, cioci i babci?
  O: Jasne, będzie nam bardzo miło, że to co robimy interesuje również Ciebie i Twoich znajomych.

 3. P: Czy mogę udostępnić Wasz post klikając na przycisk „Udostępnij” na Facebooku?
  O: Bardzo o to prosimy, będziemy wdzięczni za każde udostępnienie posta. Cieszy nas to, że dzielicie się ze swoimi znajomymi tak ważnym dla nas wydarzeniem.

 4. P: Czy mogę pobrać z Waszej strony zdjęcie/ film i wrzucić je na moją stronę?
  O: Skontaktuj się z nami, opowiedz o swojej stronie. Zdecydujemy, co dalej 🙂

 5. P: Reprezentuję gazetę/ telewizję/ wydawnictwo itp., czy mogę wykorzystać zdjęcia/ filmy z Waszej strony, opatrzone logiem i podając źródło w swoim materiale/ relacji?
  O: Bez naszej zgody, bez uzgodnienia pola eksploatacji – nie możesz. Zdjęcia podlegają prawom autorskim i nie można ich publikować bez zgody autora.

 6. P: Nie pobrałem zdjęcia z Waszej strony, tylko ze strony innej gazety/ czasopisma/ bloga, czy mogę je wykorzystać?
  O: Źródło skąd zdjęcie masz nie ma znaczenia, podlega ono prawom autorskim i tylko autor może udzielić Ci prawa do jego wykorzystania, zwłaszcza komercyjnie.

 7. P: Ktoś mi pozwolił na wykorzystanie Waszych zdjęć/ filmów i chcę je użyć na tej podstawie w swoim materiale, czy mogę?
  O: Jeżeli tym kimś nie jest autor, jeżeli autor zdjęcia nie wie o takim wykorzystaniu materiału, to nie możesz z niego skorzystać, zwłaszcza w celach komercyjnych.

 8. P: Chcę wykorzystać zdjęcia do promowania Waszego projektu, mogę je pobrać ze strony i wykorzystać w swoim materiale?
  O: Skontaktuj się z nami, porozmawiajmy o sposobie promocji i uzgodnijmy warunki współpracy.

 9. P: Wcześniej nie było problemu z pobieraniem i udostępnianiem zdjęć, a teraz nagle pojawiły się prawa autorskie, dlaczego?
  O: Prawa autorskie zawsze były. Współpraca z mediami układała nam się różnie, ale teraz widzimy, że niestety jest duża nierzetelność dziennikarska i przekaz może być szkodliwy dla tego projektu. Wykorzystywanie zdjęć do robienia sensacji i nabijania własnej oglądalności, w tym wprowadzanie czytelników w błąd nie będzie przez nas tolerowane.

Zależy nam na tym, aby przekaz był jasny i czytelny. Nie chcemy chaosu, którego wynikiem był swobodny dostęp do materiałów.
Okazuje się, że brak kontroli nad obiegiem informacji, prowadzi do mylnej opinii, że zbijamy kokosy na podziemiach i chcemy tylko naciągnąć społeczeństwo. Bardzo wiele wysiłku kosztowało nas przekonanie chociaż części społeczeństwa o obywatelskim charakterze projektu. O tym, że wkładając swój czas, swoją energię, zdobyte doświadczenie zespołu o szerokich specjalizacjach, zasoby i prywatne fundusze, chcemy go zrealizować dla dobra naszego miasta i regionu.

Jeśli na naszych materiałach uda się zarobić, to całość wpłat będziemy prosili o przelanie na naszą zrzutkę, ponieważ najbardziej zależy nam na dokończeniu tego niesamowitego przedsięwzięcia, a nie na osobistym zysku.

Jest to dla nas mocno stresująca sytuacja. Projekt jest trudny i niemożliwy do zrealizowania bez oddania mu serca tak wielu wspaniałych ludzi. Nie chcemy marnować entuzjazmu i energii na wyjaśnianie oczywistych spraw. Przyjaciele projektu wiedzą, że jesteśmy pasjonatami i poświęciliśmy wiele dla zrealizowania tego karkołomnego przedsięwzięcia.
Mamy nadzieję, że ta dobra energia udzieli się również Wam.