Zachęcamy do wsparcia finansowego i udostępniania naszej zrzutki, której celem jest pozyskanie środków na wykonanie przekopu udostępniającego, badań archeologicznych, a finalnie na udostępnienie do zwiedzania jedynych na świecie sztolni wykutych w bazalcie podczas II wojny światowej pod wzgórzem Kamienna Góra w Lubaniu.

Przyłączcie się do tego niezwykłego przedsięwzięcia i przygotujcie się na wielką przygodę, jaką z pewnością będzie wejście do podziemi, gdzie ludzka stopa nie stanęła od przeszło 75 lat.
Dolny Śląsk to region pełen tajemnic.
Co kryją sztolnie, wykute w mieście bronionym zaciekle niemal do końca wojny?

Wspólnie odkryjmy tajemnice podziemi Kamiennej Góry w Lubaniu!

Z góry dziękujemy za pomoc :)

Projekt „Krab” nabiera tempa

Dziś przebadaliśmy nowatorską sondą z czujnikami, „środowisko” jakie panuje wewnątrz kompleksu. Mateusz nowy członek naszej ekipy, zaprojektował i zbudował urządzenie, które dało nami istotne informacje o tajemniczym lubańskim obiekcie.

Wewnątrz sztolni nr 1 jest wilgotność 89%, temperatura 11 st. C, a poziom tlenu 17,4 %. Ten ostatni parametr jest dla nas najważniejszy, gdyż wskazuje, iż na etapie wykonywania przekopu udostępniającego do obiektu trzeba go będzie „przewietrzyć” w celu uzupełnieniu poziomu tlenu do wartości około 21%.
W fazie budowy jest kolejne urządzenie, które da nam jeszcze więcej jakże potrzebnych informacji.

Jacek, nasz dzielny geodeta, wyznaczył środek sztolni nr 1 za betonową ścianą oraz obrys całej śluzy do niego przylegającej, a Tomasz przygotował podjazd dla wiertnicy. Kamil przygotowuje „Skajteka” i jesteśmy gotowi do dalszej eksploracji podziemi w celu określenia długości zawału przy wejściu.

Wkrótce więcej informacji spod ziemi.


Państwa 1% podatku to kolejna cegiełka, która ułatwi nam realizację naszych zadań.

Zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu online: dostępne wszystkie druki PIT, możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, bezpieczeństwo i wygoda.

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Przekaż 1% naszej organizacji