Zachęcamy do wsparcia finansowego i udostępniania naszej zrzutki, której celem jest pozyskanie środków na wykonanie przekopu udostępniającego, badań archeologicznych, a finalnie na udostępnienie do zwiedzania jedynych na świecie sztolni wykutych w bazalcie podczas II wojny światowej pod wzgórzem Kamienna Góra w Lubaniu.

Przyłączcie się do tego niezwykłego przedsięwzięcia i przygotujcie się na wielką przygodę, jaką z pewnością będzie wejście do podziemi, gdzie ludzka stopa nie stanęła od przeszło 75 lat.
Dolny Śląsk to region pełen tajemnic.
Co kryją sztolnie, wykute w mieście bronionym zaciekle niemal do końca wojny?

Wspólnie odkryjmy tajemnice podziemi Kamiennej Góry w Lubaniu!

Z góry dziękujemy za pomoc :)

Rozwiązaliśmy zagadkę!

Po badaniach w terenie, zrobieniu pomiarów i sondowaniu odwiertu ustaliliśmy, iż odwiert w sztolni nr II znajduje się po lewej stronie chodnika.

Zaznaczyliśmy czarną linią ścianę chodnika ze szkicu niemieckiego i gdyby nie błąd na mapie otwór trafiłby prawie w środek sztolni.

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Na zdjęciu w dolnej jego części widać przewód elektryczny, co potwierdza wcześniejsze informacje, że kompleks był oświetlany elektrycznie.

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

W pierwszej chwili pomyśleliśmy o badaniu położenia odwiertu za pomocą kompasu, ale określanie kierunków świata za pomocą kompasu 21 metrów pod ziemią przez otwór o średnicy 11 cm i nagranie jego wskazań pod ziemią, okazało się dość karkołomnym przedsięwzięciem.


Państwa 1% podatku to kolejna cegiełka, która ułatwi nam realizację naszych zadań.

Zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu online: dostępne wszystkie druki PIT, możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, bezpieczeństwo i wygoda.

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Przekaż 1% naszej organizacji