Ściana?

Tajemnica „ściany” rozwiązana.
Dzięki pomocy Michała Lipy – szefa firmy KM Budownictwo, specjalizującej się w trudnych pracach inżynierskich oraz w wierceniu i cięciu w betonie, wycięto (zgodnie z wytycznymi) otwór wejściowy.
Dziękujemy kolejnej firmie, która wyciągnęła pomocną dłoń!

Okazało się, że za 5-centymetrowym szalunkiem z desek znajdują się bazaltowe kamienie, na które od góry wylano rzadki beton. Niemcy w ten sposób ustabilizowali kamienie z bufora, żeby nie obsypywały się na drewniany szalunek i nie napierały na niego.
Za około 10 – 15-centymetrową „ścianą” (w zależności jak rozlał się beton, przy spągu jest go najwięcej) znajdują się kamienie bazaltowe poukładane pod stropnice.

Pracownicy firmy AMC docięli stojaki, stropnice i deski na wykładki oraz zabezpieczyli je preparatami. Materiał potrzebny na ostatni odcinek jest już gotowy, żeby prace dodatkowe nie zabierały czasu w trakcie końcowego etapu, czyli wywożenia kamieni i stawiania obudowy zabezpieczającej.

Zabezpieczyliśmy też kilka kamieni bazaltowych z wnętrza „bufora”, które wystawimy na licytację, żeby każdy chętny mógł mieć pamiątkę z tej wspaniałej „podróży w czasie”.

Udało się wstępnie zabezpieczyć kwotę 35 ty. zł na ten etap badań.
Do tego dochodzą pieniądze ze zrzutki w kwocie 33 tys. zł.
Razem daje to nam środki w wysokości 68 tys. zł.

Brakuje 32 tys. zł, ale jesteśmy dobrej myśli i chcielibyśmy ruszyć z pracami od 13.09.2021 r., żeby wejść w końcu do podziemnego kompleksu w sercu wulkanu.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/podziemia-luban
Link do naszych aukcji: https://www.facebook.com/kamiennagoraluban/posts/361673985317770

Tekst i foto: Sebastian Terenda

1 komentarz do “Ściana?”

  1. Witam was… Interesuje się historią drugiej wojny światowej wszystkim co z nią związane a także (swoją drogą) podziemiami pod miastem Szczecin. Co do waszego projektu który jest już na ostatnim etapie realizacji mnożą się pytania – co tam jest cennego? Czy jest cokolwiek? Codziennie z częstotliwością – co kilka godzin zaglądam na wszystkie strony związane z tym odkryciem i kibicuje wam zaciskam wargi, kciuki gdyż wiadomo jest że Niemcy byli narodem który stawiał na wielkość tajemniczość ale przede wszystkim stawiali na swój własny umysł zdolny osiągnąć apogeum w realizacji zadań wojennych jak i pobocznych w czasie wojny… Odnośnie schronu jego długość całkowita nie powala na kolana ale już technika budowy połączona z czasem powstania daje wgląd w to że naród ten szedł zgodnie ze swoją epoką i bez skomplikowanych maszyn urządzeń a jedynie archaicznych wózków na urobek tworzył coś co teraz dumnie możemy nazywać tajemnicą minionej epoki

    Odpowiedz

Dodaj komentarz


Państwa 1% podatku to kolejna cegiełka, która ułatwi nam realizację naszych zadań.

Zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu online: dostępne wszystkie druki PIT, możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, bezpieczeństwo i wygoda.

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Przekaż 1% naszej organizacji