Kolejny raz pomaga nam KGHM

Kolejny raz KGHM pomógł nam w realizacji podziemnego projektu. Tym razem nasi partnerzy, przywieźli drona górniczego Elios 2, którego operator Paweł Broniszewski ma doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach.

Dzięki temu zdobyliśmy więcej informacji o sztolni nr 1 na wprost, łączniku sztolni 1 i 2, sztolni nr 2 oraz śluzie gazowej w sztolni 2.
Poruszając się na wprost od skrzyżowania sztolnią 1, dron zarejestrował narzędzia przy ociosach oraz wózek stojący przy przodku. Przodek na zakończeniu sztolni 1 wygląda całkiem inaczej niż przodek w krótkiej sztolni, którą nazywaliśmy „depozytową”.

Potwierdziło się także, że strop łącznika sztolni 1 i 2 jest w kiepskim stanie. Żeby fizycznie kontynuować prace badawcze, należałoby go ustabilizować geosiatką. Kolejne zdjęcia i informacje zamieścimy po analizie materiałów z drona.

Spotkanie było też świetną okazją do złożenia podziękowań dla Fundacja KGHM Polska Miedź. Na ręce przedstawiciela KGHM Polska Miedź S.A. Piotra Chęcińskiego i złożyliśmy podziękowania od Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc za pomoc i wsparcie w trakcie realizacji projektu.

W poniedziałek, tj. 27.09.2021 r., w ramach prowadzonych prac badawczych, przyjadą przedstawiciele Instytutu Analizy Konstrukcji z Politechnika Poznańska.
Naukowcy ocenią możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii opracowanych w ramach projektu DOB-BIO 10/01/02/2019 współfinansowanego przez NCBiR w celu zwiększenia bezpieczeństwa prowadzonych przez nas prac badawczych.

W trakcie prac zostanie wykonane badanie georadarem miejsc szczególnie ciekawych i zagadkowych oraz badania pod kątem bezpieczeństwa różnego rodzaju czujnikami i miernikami, a także użyty zostanie pojazd gąsienicowy ze skanerem.
Badania mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa prac i mamy nadzieję, że przyniosą odpowiedzi na nurtujące nas pytania, których jest więcej po wejściu do podziemi, niż przed rozpoczęciem prac.

Pamiętajcie o naszej zrzutce.

Tekst: Sebastian Terenda
Foto: KGHM Polska Miedź S.A. i Kamil Chmura.

————–
?Jeśli chcesz udostępnić zamieszczone na naszej stronie zdjęcia/ film/ post – SUPER! – skopiuj link i droga wolna 🙂
?Jeśli chcesz ww. materiały zgrać na swój komputer, żeby pokazać mamie/ cioci/ dziadkowi – nie ma problemu!
?Nie możesz zgrać ww. materiałów na swój komputer i wrzucić je gdzieś publicznie bez zgody autorów tychże materiałów.

Więcej informacji nt. praw autorskich.

Dodaj komentarz


Państwa 1% podatku to kolejna cegiełka, która ułatwi nam realizację naszych zadań.

Zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu online: dostępne wszystkie druki PIT, możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, bezpieczeństwo i wygoda.

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Przekaż 1% naszej organizacji