Ciekawe znaleziska w śluzie gazowej

W sobotę 29 stycznia kontynuowaliśmy prace badawcze w podziemnym obiekcie, skupiając się na badaniach archeologicznych.

Odnalezione przedmioty wymagały oczyszczenia i wstępnej identyfikacji. Nasz archeolog Paweł przygotowywał stosowną dokumentację, opisującą postęp prac i odnalezione przedmioty. Każdy taki przedmiot jest dla nas źródłem informacji i pomaga w poznaniu historii schronu. Po renowacji będą to ciekawe eksponaty na trasie turystycznej.

Z bardziej interesujących przedmiotów, na uwagę zasługuje wiertarka pneumatyczna — pierwsza odnaleziona do tej pory w podziemiach. Nietuzinkowym znaleziskiem są też, jak przypuszczamy, fragmenty futryny z zawiasami do drzwi gazoszczelnych. Ich odnalezienie — jednego fragmentu w okolicach wejścia, a teraz drugiego identycznego przy wyjściu ze śluzy gazowej — wskazuje, że miały być one wykorzystane właśnie do montażu w śluzach.
Na końcowym etapie budowy, śluzy powinny zostać obetonowane i pewnie z tego powodu ich szerokość jest większa od szerokości głównej sztolni. Sztolnia nr 1 na odcinku wejściowym ma szerokość w połowie swojej wysokości 1,7 metra, natomiast śluza gazowa jest szeroka na 2 metry. Od „poszerzenia” sztolnie mają już 3 metry szerokości.

Wkrótce będziemy kontynuowali, wraz z przyjaciółmi z Przekopalnia, prace eksploracyjne w głębi śluzy. Po jej zbadaniu będziemy mieli pewność, czy zasypanie śluz gazowych miało jakiś konkretny cel, czy była to tylko nadgorliwość niemieckich saperów. Osobiście uważam, że pierwsza opcja jest bardziej sensowna.

Zachęcam do udziału w licytacjach, gdyż w ten sposób pomożecie nam „wyrwać” ostatnią już tajemnicę lubańskim podziemiom.

A Wy jak myślicie? Czy śluza gazowa kryje w sobie jakąś zagadkę?

Tekst: Sebastian Terenda
Foto: Kamil Chmura – Śladami Chmur

————–
?Jeśli chcesz udostępnić zamieszczone na naszej stronie zdjęcia/ film/ post – SUPER! – skopiuj link i droga wolna 🙂
?Jeśli chcesz ww. materiały zgrać na swój komputer, żeby pokazać mamie/ cioci/ dziadkowi – nie ma problemu!
?Nie możesz zgrać ww. materiałów na swój komputer i wrzucić je gdzieś publicznie bez zgody autorów tychże materiałów.

Więcej informacji nt. praw autorskich.

1 komentarz do “Ciekawe znaleziska w śluzie gazowej”

  1. A Wy jak myślicie? Czy śluza gazowa kryje w sobie jakąś zagadkę?

    Nie … to jest naturalny obwal…, o czym sie przekonacie.
    Boze gdybym ja mial tyle siły…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz