Minęliśmy 27. metr

Prace badawcze posuwają się do przodu.
Obecnie minęliśmy 27. metr.
Pokonanie skomplikowanego zabezpieczenia „niemieckiego” odcinka wejściowego, zrobionego w 1945 roku, stanowi spore wyzwanie. Rumosz, po wysadzeniu ociosów między stojakami, jest luźny i obsypuje się przy wybieraniu go z przodka.

Dzisiaj konsultowaliśmy sposób wykonania zawału z Patrol Saperski Bolesławiec, który monitoruje przebieg prac. Saperzy potwierdzili, że był wykonany w sposób przemyślany, a jego celem było utrudnienie wejście do środka osobom niepowołanym. Po „buforze”, czyli ułożonej podsadzce bazaltowej w sztolni 1 oraz usypanych stożkach na wejściu i wyjściu ze śluzy, jest to kolejny dowód, że Niemcom zależało, żeby nikt niepowołany do obiektu się nie dostał. Kolejny raz nasze przypuszczenia okazały się faktem…

Jutro wstawimy materiał wideo z omówieniem postępu prac i wyników badań.

Jeśli kolejne nasze przypuszczenia okażą się prawdą, to będziemy potrzebowali dużo sił i środków, żeby pokonać trudności, jakie stawia nam lubański podziemny kompleks.

Każdy z Was może poczuć się odkrywcą i badaczem kompleksu sztolni pod Kamienną Górą w Lubaniu ➡ wystarczy nas wspomóc dowolną kwotą na zrzutce, do czego gorąco zachęcamy.

Pozdrawiamy i zostańcie z nami!

Tekst: Sebastian Terenda
Foto: Kamil Chmura

Dodaj komentarz


Państwa 1% podatku to kolejna cegiełka, która ułatwi nam realizację naszych zadań.

Zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu online: dostępne wszystkie druki PIT, możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, bezpieczeństwo i wygoda.

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Przekaż 1% naszej organizacji