Maj 1945 rok – „Niemiecki zawał” – zagadka rozwiązana!

Przynajmniej częściowo 😉

Już wczoraj weszliśmy w odcinek zawalony przez Niemców w maju 1945 r.
Dziwne były te stropnice, które wyglądały, jakby spadły ze stojaków i się złamały. Dzisiejsze badania wyjaśniły, dlaczego tak się stało.

Przebyte dziś kolejne 2 metry wyjaśniły, co było powodem nietypowego ułożenia stropnic: stojaki przy ociosach są w całości, stropnice tylko pęknięte, a mimo to sztolnia zasypana…
Dziwne – a jednak możliwe!
Okazało się, że żeby tego dokonać Niemcy wysadzili wykładki na ociosach między stojakami, a same stropnice wyglądają na nawiercone, żeby pod wpływem nacisku stropu się złamały.
I tak właśnie powstał zawał w niezawalonej sztolni!

Pomysłowe rozwiązanie i bardzo utrudniające przebicie się przez taki zawał, gdyż usuwanie pękniętych stropnic powoduje obsypywanie się stropu, a wybieranie rumoszu z przodka powoduje obsypywanie się zruszonych ociosów.
Jedyny plus takiej sytuacji to fakt, że te nieszczęsne profile stalowe KS łatwiej wchodzą w taki rumosz, niż w zbity taki, jak był wcześniej.

W prawym górnym rogu pojawiła się pustka, przez którą można zobaczyć, że na kolejnych 2 metrach sztolnia jest zwalona w ten sam sposób.
Co będzie dalej? Zobaczymy.

Idziemy do przodu i z archeologiem Pawłem Zawadzkim staramy się rozwiązać zagadki tajemniczego obiektu. A niestrudzona ekipa z AMC dostarcza nam codziennie nowe dane do badań.

Pozostało około 5-6 metrów i staniemy na skrzyżowaniu ze śluzą gazową.
Ciekawe, co tam na nas czeka…
Tekst: Sebastian Terenda
Foto: Kamil Chmura

Dodaj komentarz


Państwa 1% podatku to kolejna cegiełka, która ułatwi nam realizację naszych zadań.

Zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu online: dostępne wszystkie druki PIT, możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, bezpieczeństwo i wygoda.

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Przekaż 1% naszej organizacji