Zachęcamy do wsparcia finansowego i udostępniania naszej zrzutki, której celem jest pozyskanie środków na wykonanie przekopu udostępniającego, badań archeologicznych, a finalnie na udostępnienie do zwiedzania jedynych na świecie sztolni wykutych w bazalcie podczas II wojny światowej pod wzgórzem Kamienna Góra w Lubaniu.

Przyłączcie się do tego niezwykłego przedsięwzięcia i przygotujcie się na wielką przygodę, jaką z pewnością będzie wejście do podziemi, gdzie ludzka stopa nie stanęła od przeszło 75 lat.
Dolny Śląsk to region pełen tajemnic.
Co kryją sztolnie, wykute w mieście bronionym zaciekle niemal do końca wojny?

Wspólnie odkryjmy tajemnice podziemi Kamiennej Góry w Lubaniu!

Z góry dziękujemy za pomoc :)

Zakończenie pewnego etapu prac badawczych

Prace górnicze są kosztowne, a kolejne zawały i ubytki w wykładce stropowej powodowałyby jeszcze większe koszty. Żeby nie generować dalszych wydatków, zdecydowaliśmy o badaniu dalszych części podziemi przy użyciu dronów latających i kroczących. Zbieranie informacji dronami jest praktycznie bezkosztowe i nie naraża ludzi na niebezpieczeństwo.

Dzięki zaangażowaniu KGHM, udało się pozyskać informacje o sztolni nr 2 i śluzie gazowej w sztolni nr 2.Wykonanie bezpiecznego przejścia do skrzyżowania łącznika ze sztolnią 2 (założenie geosiatki na strop na długości 18 metrów) kosztowałoby 30 tys. zł. Dzięki dronowi Eljos 2 z KGHM-u dotarliśmy tam za darmo i zebraliśmy takie same informacje, jakbyśmy tam weszli, a nawet więcej, ponieważ w miejscu, gdzie kończy się sztolnia 2 w obudowie drewnianej jest kolejny zawał i żeby wejść w okolicę śluzy gazowej, trzeba by ustabilizować obudową odcinek 3 metrów, a to znów wygenerowało by dodatkowe koszty.

Jak mówiliśmy i robiliśmy od początku projektu, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie ma potrzeby ryzykować eksploracji w niebezpiecznych odcinkach, gdy można tam użyć sprzętu elektronicznego.

Główny cel, czyli wejście do serca wulkanu wspólnie osiągnęliśmy. Pokonaliśmy 46-metrowy odcinek wejściowy, z czego 36 metrów w zawale i 10-metrowy „bufor” z ułożonymi kamieniami bazaltowymi.

Obecnie środki z licytacji przeznaczymy na zapłacenie za ochronę fizyczną placu robót i wejścia do podziemi. Po rozliczeniu wszystkich faktur, podamy ile kosztowała ta podróż w czasie.

Zrealizowaliśmy wspólnie wielkie przedsięwzięcie i weszliśmy do obiektu w którym nikt nie był od 76 lat, otwierając prawdziwą kapsułę czasu i to jest wspaniałe osiągnięcie.
A skarby? Każdy ma inne pojęcie skarbu, dla nas obiekt sam w sobie jest skarbem i unikatem na skalę europejską.

Obecnie badania tajemnic podziemi kontynuujemy przy użyciu dostępnych urządzeń i dronów.

Pozostały do rozwiązania ostatnie 2 zagadki, czyli śluzy gazowe w sztolni 1 i 2. To miejsca, o których wiemy bardzo mało. Zostały one zasypane miejscowo. Chcielibyśmy ustalić, dlaczego?
Zamierzamy wykorzystać do tego drony lub, jeśli to okaże się nieskuteczne, wykonując odwierty badawcze.

Przed nami jeszcze badania archeologiczne, skan laserowy, obmiary geodezyjne, dokumentacja powykonawcza i inwentaryzacja podziemi.

Zostańcie z nami 🙂

Pamiętajcie o naszej zrzutce.

https://youtu.be/xJk6_pTWDwYTekst: Sebastian Terenda
Materiały filmowe: Kamil ChmuraŚladami Chmur oraz KGHM Polska Miedź S.A.
Montaż: Kamil ChmuraŚladami Chmur

————–
🟢Jeśli chcesz udostępnić zamieszczone na naszej stronie zdjęcia/ film/ post – SUPER! – skopiuj link i droga wolna 🙂
🟢Jeśli chcesz ww. materiały zgrać na swój komputer, żeby pokazać mamie/ cioci/ dziadkowi – nie ma problemu!
🔴Nie możesz zgrać ww. materiałów na swój komputer i wrzucić je gdzieś publicznie bez zgody autorów tychże materiałów.

Więcej informacji nt. praw autorskich.

2 komentarze do “Zakończenie pewnego etapu prac badawczych”

 1. pamietajcie o zrzutce😊
  ————————–
  Tak bedzie zrzutka, i to z takim gazem, ze jakikolwiek detektor wielogazowy nie zdazy rejestrowac, szybkosci wplywu srodkow na cel by w przyszlym roku dzieci mialy sie gdzie bawic!

  Odpowiedz
 2. Witam witam i pytam😊🍭.
  Panie rafale romanik😊😎
  Kto panu wbil w glowe by uzywac zwrot jezykowy np:
  By” nie spadl niemcowi kamien na leb?”
  nazwisko napisalem z premedytacja z malej litery☺👍
  PS! Mam zamiar odwiedzic pobojowisko na placu zabaw dla dzieci,celem konfrontacji zniszczen tego miejsca.
  Mysle ze na wiosne dzieci beda mogly sie tam bawic!
  Z calego serca ….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz


Państwa 1% podatku to kolejna cegiełka, która ułatwi nam realizację naszych zadań.

Zachęcamy do skorzystania z dedykowanego programu online: dostępne wszystkie druki PIT, możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, bezpieczeństwo i wygoda.

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Przekaż 1% naszej organizacji